KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 4526090
nr 452 6090
Skulptur
'Dromedar, stor', Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur 'Noaks ark' 1978, höjd: 37 cm, längd: 41 cm, ateljéproduktion, liten upplaga, vit stengodslera, glaserad och målad, signerad: 'Lisa Larson studio, (Studiohanden) Gustavsberg' samt stämplad i godset: 'Gustavsberg Sweden'
måndag 26 februari 2007
kl 16:14:37